Netradiční srovnání objektivů CANON – 1. část

Jelikož se občas dostanu do období, kdy se stanu, jak z okolí slýchávám, technickým pacientem, rozhodl jsem se v době postižení, kdy se mi do ruky dostaly 4 zajímavá sklíčka, otestovat tyto kousky a udělat si vlastní praktické poznatky a názory spolu se závěrečným verdiktem nad testovanými objektivy.

Hned na úvod zmíním, že se v žádném případě nejedná o nějakou podrobnou recenzi! Těch najdete na Internetu mnoho. Já doporučím zejména server www.photozone.de anebo výborný www.optyczne.pl. Z tuzemských recenzentů pak stránky www.fotoradce.cz, www.fotoaparat.cz a www.digineff.cz. V testech mi šlo pouze o jediné – praktické porovnání výsledných obrazových výstupů těchto objektivů. Existuje množství serverů, kde se fotí a porovnávají testovací obrazce, jsou k dispozici i ukázkové obrázky, ale vězte, že není nad to si udělat vlastní test (reálné snímky) při stejných podmínkách. Výsledek byl pro mě velmi zajímavý a hned prozradím, že jsem byl do značné míry překvapen. Toliko stručný úvod!

.

Co jsem vlastně testoval a porovnával:

1.       Canon EF 50, f1.4 USM – pevný základní objektiv

2.       Canon EF-S 17-55, f2.8 IS USM – základní zoom pro APS-C snímače

3.       Canon EF 24-105L, f4, IS, USM – základní zoom

4.       Canon EF 70-200L, f4 IS USM – střední telezoom

5.       Canon EF 100L, f2.8 Makro, IS, USM – středně dlouhý makroobjektiv

.

Nyní stručně k jednotlivým objektivům:

Až na 1. dvě skla se jedná o profesionální třídu objektivů, kterou Canon značí písmenkem „L“ (jako Luxury) a červeným proužkem na objektivu. Tyto “elka” mají vylepšené konstrukční zpracování, bývají utěsněna proti prachu a měla by poskytovat ten nejlepší obrazový výstup.

.

Canon EF 50 f1.4 USM – pevný základní objektiv pro zrcadlovky z Full Frame snímačem (na APS-C snímači získáváme 85mm portrétní objektiv). Jedná se o objektiv vyznačující se dobrou kvalitou a přenosností. Obsahuje dva prvky čočky s vysokým indexem lomu a novou Gaussovou optiku, které eliminují astigmatismus. Jako klady tohoto skla hodnotím především výbornou světelnost, poměrně slušnou obrazovou kvalitu, celkem solidní zpracování , USM ostření i možnosti FTM (možnost doostřit ručně při zapnutém AF). Nevýhodou je poměrně velká chromatická aberace při odcloněném objektivu (hlavně mimo zaostřenou oblast) a na nižších clonových číslech měkčí až mírně závojová kresba. Objektiv je velmi kompaktní, ostření vnitřní (přední člen se neotáčí) a průměr filtru je 58mm. Současná cena (do 8000) vcelku odpovídá kvalitě. Celkově mě objektiv nezklamal, ale rozhodně nenadchnul (což uvidíte na fotkách níže)! Ještě podotknu, že jsem měl k dispozici 2 kusy těchto sklíček a fotky zde jsou z toho lepšího. Mezi kousky byl na Canon překvapivě velký rozdíl v obrazovém výstupu.

.

Canon EF-S 17-55 f2.8 IS USM – výborný základní zoom pro zrcadlovky s APS-C snímačem. Objektiv má v celém svém rozsahu konstantní světelnost a obsahuje výkonný 3krokový stabilizátor obrazu. Samozřejmostí je rychlé, tiché a přesné ultrasonické ostření a možnosti FTM. Zpracování se blíží objektivům z řady L i když chod zoomovacího prstence u některých kousků tohoto skla není úplně plynulý (místy jde ztuha). Po přepočtu na 35mm kinofilm dostáváme ohnisko 27-88, což je velmi univerzální. Tohle sklo není žádný drobek. Objektiv se při zoomu vysouvá, ale při ostření se neotáčí přední člen. Průměr filtru je 77mm. Mé poznatky: sklo má překvapivě ostrou kresbu už na plnou díru. Tato ostrost je mírně horší v rozích. Po zaclonění na f4 je však již ostré i v rozích. Chromatická aberace je zde velice dobře potlačena a prakticky se nevyskytuje. Poněkud hůře je na tom s vinětací.  Mé doporučení: pokud neuvažujete o přechodu na FullFrame tělo a nepotřebujete u základního zoomu delší ohnisko, nenajdete pro APS-C těla lepší zoom!!! Opravdu se jedná o absolutní špičku v kategorii zákl. zoomu pro APC-S. Objektiv vykazuje na APS-C zrcadlovce lepší výsledky, než objektivy EF17-40f4L i EF24-105f4L!!! Tento fakt je vyvážen vyšší cenou, která se nyní pohybuje kolem 22000. Velmi často bývá toto sklo srovnáváno např. s opticky skvělým Tamronem SP AF 17-50, f2.8 XR, DI, který je obrazově velmi podobný, ale až od zaclonění na 5.6. Do této clony je velmi měkký, navíc ostření je velmi pomalé a rozdíly mezi jednotlivými kusy jsou značné. Mě se dostaly do ruky tyto Tamrony dva  a oba trpěly Front/Back fokusem(asi jsem měl smůlu).

.

Canon EF24-105 f4 L IS USM – základní zoom pro FF zrcadlovky. Objektiv prestižní řady L (tyto objektivy jsou určeny profesionálům, mají odolnější konstrukci a zpracování a měly by vydržet pracovat i v horších podmínkách). Po nasazení na APS-C zrcadlovku přicházíme o široké ohnisko, proto je rozsahově vhodný opravdu spíše na FF těla. Rozsahově i funkčně se jedná o velmi univerzální základní zoom. Opticky je na tom tento model poměrně dobře, i když asi od 70mm jeho kresba mírně klesá. Na plnou díru je sklo překvapivě velmi ostré. Na FF těle objektiv docela dost na širokém konci vinětuje. Také je zde patrná mírná soudkovitost a pak i prolnutí dovnitř, ale řekl bych, že nijak závratně. Barevné vady jsou zde solidně potlačeny (jak je již u elek zvykem). Vím, že mnoho majitelů tohle sklo prodává a poohlíží se o lepším modelu EF-24-70f2.8. Bohužel jsem je prozatím neměl možnost mezi sebou porovnat, ale 24-70 bude na tom obrazově o něco málo lépe i když má údajně do clony f4 měkčí kresbu. Ale zpět ke 24-105. Konstrukce je perfektní, ostření vnitřní, USM s FTM. Přední člen se samozřejmě neotáčí, zoom se ale vysunuje při změně ohniska a průměr filtru je 77mm. Mé doporučení: pokud hledáte nejuniverzálnější základní zoom pro FF zrcadlovku, je tohle ta správná volba. Dáte-li přednost světelnosti a nevadí vám kratší ohnisko na konci, pak bude možná lepší již zmíněný 24-70. Pokud toužíte po nekompromisní obrazové kvalitě, tak tu vám poskytnou až pevná skla a na FF a zase jen „L“ .  Vlastníte-li APS-C zrcadlovku a neplánujete přechod na FF, rozhodně doporučím raději EF-S 17-55f2.8 a nejen kvůli rozsahu ohnisek, ale i kvůli obrazové kvalitě (uvidíte níže na fotkách).

.

Canon EF 70-200 f4 L IS USM – a dostáváme se do kategorie středních telezoomů. Zde se jedná opět  o elko konstatntní světelnosti s velmi účinným 4krokovým stabilizátorem obrazu. Samozřejmostí je USM ostření s FTM. Objektiv má vnitřní zoom a nemění tak svou velikost. Nikde se nic neotáčí. Zpracování je naprosto špičkové. Barevné vady zde nezpozorujete. Ostrost kresby je vyrovnaná v celé ploše snímku. Pření závit pro filtr má 67mm. Po optické stránce je tohle sklo naprosto špičkové a tvrdím, že dosahuje „téměř“ kvalit některých pevných skel (EF85f1,8 USM, či EF100f2.8L makro). Je neuvěřitelně ostré již od F4 a vůbec, na všech běžných clonách podává vysoce nadprůměrný výkon. Možnost použití v praxi je umocněna velmi účinným 4krokovým stabilizátorem obrazu. U Canonu je známo, že si stabilizaci nechává řádně zaplatit a mnohdy stojí investice navíc do stabilizace za zvážení. U tohoto objektivu se již opravdu vyplatí za stabilizaci připlatit. Díky ní můžete prakticky vše fotit z ruky stejně jako se základním zoomem. Objektiv tak daleko více v praxi využijete. Sklo má vysoké využití jak na APS-C, kde se již jedná o delší teleobjektiv (112-320mm), tak i na FF, kde lze použít jako portrétní sklo. A zde se dostáváme k nevýhodě a tou je snad jen kromě ceny horší světelnost. Tímto se sklo příliš nehodí pro snímání např. sportovních akci v halách při nižší hladině osvětlení. Na druhou stranu je zase objektiv o polovinu lehčí a mnohem menší, než jeho světelnější bratříček. Závěrem bych chtěl říci, že pokud hledáte kvalitní a univerzální telezoom s vynikajícími optickými vlastnostmi a máte finanční strop do 25000, pak je tohle asi nejlepší volba. Je pak na zvážení, zdali koupit tenhle typ, nebo něco málo připlatit a mít světelnější verzi bez IS. Teď mám namysli EF-70-200 f2.8 USM bez stabilizace v 1. verzi. Ta však dle tvrzení některých fotografů není opticky tak dobrá, jako verze f4 se stabilizací.

.

Canon EF 100 f2.8 L IS USM – jedná se o špičkový makroobjektiv prestižní řady L. Tato novinka od Canonu obsahuje jako první objektiv se 4krokovým stabilizátorem obrazu s detekcí úhlu a posunu, která je velmi účinná při ostření na krátké vzdálenosti. Jednoduše řečeno tento stabilizátor na rozdíl od ostatních umí korigovat jak úhlový pohyb , tak i pohyb posunu objektivu. Objektiv má kvalitní provedení s širokým ostřícím prstencem, který je pro makro důležitý. Ostření je samozřejmě vnitřní a na makroobjektiv velice rychlé a přesné. Chromatické vady se v objektivu prakticky nevyskytují. Sklo na plnou díru trochu vinětuje. Zkreslení obrazu zde není patrné. Přenos detailkontrastu je do clony f4 lepší ve středu snímku a ke krajům klesá, po vyšším zaclonění se však vyrovnává. Celkově je obrazový výstup z tohoto skla vynikající. Díky 9-ti lamelové cloně má objektiv krásný bokeh – ten je u makra velmi důležitý. Při použití na FF získáváme rovněž kvalitní portrétní objektiv s pěkným podáním rozostřeného pozadí. Pokud sklo nasadíme na APS-C zrcadlovku, dostáváme se na 160mm a můžeme se tak v makrofotografii pomalu přiblížit i k hmyzákům, aniž bychom je vyplašili. Objektiv je opticky srovnatelný s verzí bez IS. Je ovšem také výrazně dražší právě díky stabilizátoru a L provedení. Na druhou stranu ale stabilizovanou verzí získáváte daleko větší uplatnění při focení z ruky.

.

Způsob testování objektivů, aby byl výsledek srovnatelný

Nyní Vám povím, jak jsem testoval, protože  jedině při dodržení přesného postupu lze snímky porovnat. Testoval jsem na dvou tělech Canon EOS40D a EOS5DmarkI. Vždy jsem fotil ze stativu s pevně zafixovanou hlavou a stejné místo za stejných světelných podmínek. Foceno bylo do RAWu (všechny výstupy jsou bez jakýchkoliv úprav při 100% zvětšení – vždy střed a roh snímku), bylo nastaveno manuální vyvážení bílé, manuální citlivost, foceno bylo s prioritou clony s kabelovou spouští s předsklopením zrcátka.  Všechny testované objektivy měly nasazenou slueční clonu (přestože bylo foceno během konstantně zatažené oblohy). U každého obrázku uvedu komentář a svůj vlastní názor. Bude se jednat spíše o porovnávání. Pojďme na to…

.

Následující obrázky byly všechny pořízeny na APS-C zrcadlovce:

Porovnání pevné padesátky EF 50 f1.4 USM s EF-S 17-55 f2.8 IS USM

Zde vidíte pouze náhled – obojí je pevná 50ka vlevo na plnou díru, vpravo pak na f2.8. Následující obrázky budou porovnání objektivu EF 50 1.4 USM  s objektivem EF-S 17-55 f2.8 IS USM. Vlevo je vždy pevná 50ka, srovnání je vždy na stejnou clonu a to na střed (brusle) a roh snímku (květináč). V obrázcích vidíte typ objektivu a hlavně jeho clonové číslo.


Zhodnocení: možná jste byli (stejně jako já) překvapeni ne moc přesvědčivým výkonem pevné 50ky. Uvědomme si, že srovnáváme transfokátor s monofokálním objektivem. Zde mě 50ka poněkud zklamala a naopak EF-S 17-55 si vedl dobře. Pravdou je, že u zoomu je na plnou díru vidět vinětace, ta se ale po zaclonění na f4 ztrácí. Všiměte si, jak na f2.8 je pevná 50ka oproti zoomu ve středu snímku měkká (mělo  by to být přesně naopak). V rozích je stav přesně opačný (a předpokládaný). Co se týče kvality výstupu, tak pevná 50ka se zoomu vyrovnává teprve po zaclonění na 5.6 (střed snímku). V rozích snímku je 50ka při nižším zaclonění lepší, ale od f5.6 jsou již na tom stejně. 50ka má oproti zoomu na plnou díru rovněž znatelně vyšší chromatickou aberaci (z obrázků to ale není patrné). Můj závěr: jako vlasník EF-S 17-55 IS USM bych pevnou 50ku nepřikoupil. Devizou pevné 50ky by měla být světelnost, ale do f2.8 bych stejně se sklem nefotil (snad vyjma portrétu a ve světelné nouzi, kde neostrost nemusí být na závadu). A ještě jeden poznatek 50ka podává lepší výkony na APS-C snímačích než na FF (ale to trochu předbíhám)!!!

.

Pojďme se nyní podívat, jak si vedla pevná 50ka s objektivem EF 24-105L f4 IS USM.

Zhodnocení: v tomto duelu byl výsledek celkově vyrovnaný. Všimněte si, jak kreslí oba objektivy ve středu snímku na f4. Řekl bych, že stejně (pokud si uvědomíme, že 50 je zde již pěkně přicloněná a zoom je zcela odcloněn, nezbývá, než konstatovat “zoome, seš dobrej!”). Výsledek v rohu snímku na f4 je celkem očekávaný – zde 50ka pochopitelně vyhrává. Po zaclonění na f8 již ale zoom v rozích monofokál dotahuje.

.

A máme zde duel dvou zoomů na APS-C čipu… vlevo je vždy zobrazen EF 24-105 f4L IS USM, vpravo pak EF-S 17-55 f2.8 IS USM.

Zhodnocení: když jsem tvrdil, že objektiv EF-S 17-55 IS USM je nejlepší zoomový záklaďák na APS-C zrcadlovky, tak jsem to myslel vážně a dle obrázků musíte uznat, že dal elku na frak! Přenos detailkontrastu je na EF-S 17-55 znatelně lepší a to na všech nejčastěji používaných clonách (pro střed). Pokud elko zacloníme na f8, začíná již v rozích snímku EF-S 17-55 dotahovat. Kdyby někdo pochyboval, měl jsem k dispozici dvě skla EF 24-105L a dokonce jedno EF 17-40 f4 L (u tohoto širokáče však fotky k porovnání nemám). Všechna zde uvedená zoomová elka podávala na APS-C čipu horší výsledky než EF-S 17-55!!!

.

Pokud bych měl shrnout a uzavřít první část testu objektivů (týkající se těchto prvních třech kousků) na APS-C zrcadlovce, můj verdikt by či doporučení by byla následující:

kdybych měl vybrat pro APS-C čko jeden objektiv, okamžitě bych volil EF-S 17-55.  Vždy jsem si myslel, že pevná skla budou poskytovat znatelně lepší obrazový výstup. Není tomu tak vždy a možná je to dáno tím, že některé kusy objektivů se od sebe liší. Já jsem měl 50ky dvě a tato zde testovaná byla ta lepší. Měl jsem rovněž k dispozici dvě 50ky EF 50 1.8 (plastové) – ty obě pro změnu trpěly mírným back fokusem a na nižších clonových číslech byly ještě o kousíček měkčí.

U celých testů je nutné si uvědomit následující: jedná se opravdu o detailní srovnání a niance, které jsou v běžné praxi nepozorovatelné. Rozdíly poznáte teprve tehdy, když si obrázky dáte vedle sebe. O stejném faktu jsem se již několikrát přesvědčil, porovnával-li jsem např. zvuk hudebních  reprosoustav (P.A.). Pokud něco neporovnáte mezi sebou a to bezprostředně, rozdíly příliš nepoznáte.

.

Tolik k 1. části článku – 2.část se bude věnovat srovnání výše zmíněných objektivů na frcadlovkách s FullFrame snímačem…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>