2010 – Krnovské hudební slavnosti

Přináším Vám zde fotoreport z letošního ročníku KRNOVSKÝCH HUDEBNÍCH SLAVNOSTÍ. Průběh akce není zachycen celý z důvodu mé časové indispozice, nicméně i tak je zde toho poměrně dost.  Myslím si, že nabídka hudebních veličin byla skvělá a velice kladně hodnotím snahu všech zainteresovaných. Velmi mile mě mimo jiné překvapili zejména místní muzikanti (viz. další popis).  Úvodem si však neodpustím malou připomínku k práci zvukařů. Zejména u Rock´N´Rollového žánru byla podle mě “hrozně” nazvučená basa. Ta zněla, jakoby na ní byl přehnaně aplikován Low-Pass filtr (dolní propust) a basa tak úplně ztratila svou barvu, byla slyšet jen v nižších tónech spíše formou rázů – podobně jako efekt subwooferu u domácího kina A TO JE ŠKODA!!! Přeji (doufám) příjemnou  podívanou!

.

Jako 1. přináším pár fotek skvělého Rock´N´Rollového pianisty Petra Vondráčka a jeho bandu Lokomotiva.  Sestava hraje ve složení Petr Vondráček – zpěv a klávesy, Karel Schrurrer – bicí, Norbi Kovács – kytara, Vít Fiala – basová kytara. Tato sestava byla ještě doplněna o dechovou sekci navíc podpořenou dvěma půvabnými vokalistkami.  Vystoupení probíhalo na velké scéně Hlavního náměstí. Mé osobní hodnocení je velmi příznivé  troufám si říct, že to kapela skvěle rozjela. Jako hráč na klávesové nástroje jsem velkým sympatizantem Petra Vondráčka a myslím, že se bylo na co dívat!

Co jsem nemohl zachytit já, to se určitě povedlo kolegům…

Krnov je městem varhan a proto jsem rád, že zde mohu dokumentovat varhanní koncert, který se konal v prostorách největšího tuzemského a ve světě tolik známého výrobce varhan Riegger Kloss. Ke krnovským varhanám neodmyslitelně patří jméno Ing. Bohumila Plánského. Ten je světově uznávaným expertem na problematiku varhan a samozřejmě také vynikajícím varhaníkem. Koncert byl veden vedle hudební zároveň lehce výkladovou formou k dané problematice právě prostřednictím Ing. Plánského. Přestože je to již pán v letech, s hlubokým obdivem a respektem jsem poslouchal a sledoval jeho umělecké dovednosti.  Účast na prezentaci byla podle mého názoru překvapivě hojná a to je dobře. Rovněž byl bych velmi rád, pokud by se v budoucnu podařilo zorganizovat další podobné akce.

Je pátek 18:30 a já se již rychle přesouvám zpět na Hlavní náměstí, kde se to na malé scéně chystá rozbalit známá krnovská skupina Poslední Výstřel. I když si myslím, že Krnovákům nemusím tyto muzikanty představovat, kluci hrají ve složení: IVÁNEK – kytara, zpěv, foukačka, xylofon, mandolína, banjo; SIMONEER – kytara, zpěv; HOPÍK – bicí; KULDA – basová kytara; SAMEC – akordeon, baján. Chlapi to opět na náměstí pořádně osolili. Z jejich koncertů mám vždy jen skvělej pocit . Nejvíce hodnotím jejich nasazení, které je prostě fenomenální-jsou to vedle výborných muzikantů skvělí šoumeni.

Je sobota odpoledne a já se s rodinkou opět vydávám na náměstí, kde se na velké scéně chystá zpěvačka Iva Frühlingová se svým projektem NO PAN!C. Kapela hraje lehce stravitelný poprock a působí ve složení: Iva Frühlingová – zpěv, Peter Boška – kytara, Vašek Polanský – bicí. Ten však nedorazil, takže za bicími seděl hostující bubeník. Podobné to bylo s baskytaristou, ten účinkující není stálým členem sestavy NO PAN!C. Iva je dobrá zpěvačka a pěkná ženská, která má vedle sebe oporu v podobě hudebně velice zdatných muzikantů.

Po skončení NO PAN!C následovalo na malé scéně vystoupení krnovského tria JARADROM. Hrají Rocn´N´Rollové fláky od 50. let až po současnost. JARADROM – to jsou: Jaromír Fulnek – jednonohé bicí, Radek Kovaliček – zpěv,  kontrabas, Roman Fiřt – kytara. Někteří členové tria působí mimo jiné v souboru školního dixilandu ZUŠ Krnov. Jejich vystoupení pro mne bylo opravdovým zážitkem. Nejvíce hodnotím jejich muzikantské kvality, souhru a nasazení – pánové SUPER!!! Velmi neprofesionální mi přišly pokusy o nazvučování velké scény během mluveného projevu JARADROM mezi skladbami. Pánové zvukaři – tohle se NEDĚLÁ!!!

Po krátké přestávce se na Velké scéně chystá vystoupení hlavní hvězdy večera – Věry Špinarové se svou kapelou Adam Pavlík Band (Adam Pavlík – klávesy, zpěv; Ivo Šindel – kytara, klávesy, zpěv; Petr Musálek – bicí; Jirka Hrabovský – basová kytara, zpěv; Martin Sýkora – kytara, zpěv).  Zpěvačku není potřeba nijak představovat, ale stejně: svou 1. píseň nahrála již v 15 letech.  Působila ve skupinách Flamengo, Majestic, Speciál kytaristy Adonise Civopulose. Nyní ji doprovází hudební skupina jejího syna – Adam Pavlíka. Paní Věra disponuje nezapomenutelným hlasovým fondem a její nezaměnitelně sytý alt by jen málokomu neučaroval. Přes počáteční problémy s ozvučením zejména vokálů zvukaři nakonec vše dobře doladili a toto vystoupení bylo pro mě velmi emotivním okamžikem. Nejvíce mi učarovali poslední dvě přidané písně  Bílá Jawa 250 a samozřejmě asi Věřin největší hit – Jednoho dne se vrátíš, kde za doporovodu stringů a klavíru mě opět mrazilo v zádech a myslím, že jsem nebyl sám! Fotit pod pódiem jsem mohl jen chvíli, protože tam byl přístup zakázán. Fotografie na celou scénu je pak focena z dálky teleobjektivem – bez stativu a přestože jsem byl střízlivý, můžete vidět lehkou obrazovou neostrost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Reportáž se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>